Connect with us

صحت

در یک هفته گذشته ۴۰ تن در اثر کرونا در کشور جان باخته اند

Published

 on

(Last Updated On: حوت ۱۷, ۱۴۰۰)

بر بنیاد آمار وزارت صحت عامه کشور، در هفته گذشته ۴۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند.

بررسی های تازه این وزارت در دوهفته پسین  نشان میدهد که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا کاهش یافته است.

بربنیاد آمار وزارت صحت عامه، شمار مرگ و میر ناشی از این بیماری در سراسر افغانستان نیز رو به کاهش است.

آمار های این وزارت نشان می‌دهد که در هفته گذشته ۴۰ بیمار جان خود را از دست داده اند در حالیکه بر اساس یافته های این وزارت در هفته  دوم ماه فبروری رقم افراد فوت شده به ۵۹ تن می رسید.

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه گفت: ” در هفته اول ماه فبروی ۵۰۰ از هموطنان ما شفا یاب شدند، در هفته دوم ۲۶۰۰ و در هفته سوم ۲۴۰۰ و در هفته آخر ماه فبروی در حدود ۳۷۷۳ تن از هموطنان ما شفا یاب شده اند. ما پیک موج فعلی را عبور کردیم و بعد از آن امیدوار هستیم که تعداد دیگر هم کاهش پیدا بکند.”

آقای هژیر اما گفت وزارت صحت کشور به دلیل کمبود تجهیزات، از تشخیص لابراتواری نوع اومیکرون عاجز است.

به گفته او قرار بود که سازمان جهانی صحت در اواخر ماه جنوری سال روان میلادی، وسایل و تجهیزات را جهت تشخیص نوع اومیکرون در اختیار وزارت صحت عامه افغانستان قرار دهد که تا کنون به وعده اش عمل نکرده است.

سخنگوی وزارت صحت عامه گفت: “تمام مشکلات را، اینکه عواقبش چی هستند آنها را هم پیش روی شان ماندیم، لیکن متاسفانه در سطح رسانه ها وعده های بسیار بلند میدهند اما در عمل کمک های چشم گیری در این بخش ها به گونه‌ی عملی صورت نگرفته است.”

داکتران در شفاخانه افغان جاپان هم گفته اند در دو هفته گذشته شمار مراجعه کنندگان به این شفاخانه کاهش یافته است.

به گفته این داکتران اما، بیشتر بیماران کووید۱۹ علایم اومیکرون را دارند.

ایمان رحمتی، یکی از داکتران در شفاخانه افغان جاپان گفت: “ما در افغانستان وسایل تشخیص اومیکرون را نداریم اما پس از معاینه پی سی آر را که انجام میدهیم بالای مریض و نظر به تغییرات ما میتوانیم که تشخیص بدهیم مریض به نوع جهش یافته کرونا مبتلا است.”

عبادالله عبادی، داکتر دیگری در این شفاخانه گفت: “پنج ماه سازمان جهانی صحت با ما قرار داد امضا کرده. برای شما هم معلوم است که در افغانستان کدام منبع درآمد وجود ندارد تا خود اکمالات کند. اگر حمایت کنندگان خارجی بعد از ختم قرار داد، قرار داد نکنند ما با مشکل جدی رو برو میشویم.”

با این حال وزارت صحت عامه از شهروندان کشور می‌خواهد که برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در افغانستان، باید به توصیه‌ های صحی توجه بیشتر کنند.

اخبار ویژه

اوگاندا حداقل یک مورد «تب ابولا» را تایید کرد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۹, ۱۴۰۱)

مقام‌های صحی اوگاندا روز سه‌شنبه، ۲۰ سپتامبر (۲۹ سنبله) گزارش دادند که تست مردی که یک روز قبل فوت کرده بود برای ویروس عامل ابولا مثبت بوده است.

آنها در بیانیه‌ای گفتند که هنوز مشخص نیست که این مرد چگونه به ابولا مبتلا شده است. او در شهر موبنده در مرکز اوگاندا، در حدود ۱۵۰ کیلومتری غرب کامپالا، زندگی می کرد.

دراین بیانیه آمده است که شش نفر دیگر در همان منطقه در اوایل ماه سپتامبر پس از تحمل “یک بیماری عجیب” جان باختند.

ابولا که از طریق تماس با مایعات بدن فرد مبتلا یا مواد آلوده منتقل می شود، به صورت یک تب خونریزی دهنده کشنده ظاهر می شود. تب، استفراغ، اسهال، درد عضلانی و گاهی خونریزی داخلی و خارجی از علایم این بیماری گفته شده است.

اوگاندا چندین بار شیوع ابولا داشته است، از جمله یکی در سال ۲۰۰۰ که باعث مرگ صدها نفر شد.

Continue Reading

صحت

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو در افغانستان آغاز شد

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۴۰۱)

کمپاین سرتاسری واکسین پولیو امروز (دوشنبه ۲۸سنبله) در تمام ولایات افغانستان آغاز شد.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که این کمپاین به مدت چهار روز ادامه دارد و قرار است دراین مدت، ۹.۹ میلیون طفل زیر سن پنج سال واکسین گردد.

این درحالی است که هفته گذشته سازمان جهانی صحت گفته بود که از آگست سال ۲۰۲۱ به این طرف، بیش از ۸۶.۷ میلیون دوز واکسین پولیو به کودکان افغان تطبیق شده است.

این سازمان روز چهارشنبه (۲۳ سنبله) در تویتی گفت که این تعداد واکسین را بیش از، نه میلیون کودک در جریان هشت کمپاین واکسیناسیون در سراسر افغانستان دریافت کرده اند.

این سازمان افزوده است که: «پایان‌دادن به فلج کودکان در افغانستان ما را به دنیای عاری از پولیو نزدیکتر می‌کند. تا زمانی که این کار انجام نشود، متوقف نخواهیم شد.»

سازمان جهانی صحت گفته است که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تنها یک واقعۀ پولیو در این کشور ثبت شده است.

Continue Reading

صحت

در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست دادند

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۱)

وزارت صحت عامه می‌گوید که در یک سال گذشته نزدیک به ۶۰۰ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

داکتر قلندر عباد، وزیر صحت عامه اظهار داشت که در یک سال گذشته یک میلیون ولادت در سراسر کشور صورت گرفته است که نسبت به سال گذشته مرگ ومیر مادران کاهش چشم گیر داشته است.

به گفته وی، در یک سال گذشته ۵۸۴ مادر هنگام زایمان جان های شان را از دست داده اند.

وزیر صحت عامه همچنان اعلام کرد که برای جلوگیری از مرگ ومیر ناشی از ولادت ها یک انستیتوت مختص ومجهز نسایی و ولادی در سطح کشور ساخته خواهد شد.

در شهر کابل تنها دو شفاخانه دولتی نسایی و ولادی وجود دارد، از این رو بسیاری ها در پایتخت به این دو شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خوری گل، یک تن از مریضان در شفاخانه رابعه بلخی گفت: “برای عملیات از شفاخانه خصوصی به این شفاخانه مراجعه کرده ام و داکتران همرایم به گونه درست همکاری کرده اند.”

سارینا، مریض دیگری گفت: “طفلم در این شفاخانه به گونه عادی به دنیا آمد و از داکتران تشکر میکنم که زحمت کشیدند”.

شماری از داکتران می‌گویند که بلند بودن فشار خون هنگام ولادت، تغذیه ناسالم در جریان بارداری، ولادت نزد افراد غیر مسلکی و رسم و رواج های ناپسند در کشور از عواملی است که  مادران در هنگام ولادت جان های شان را از دست می‌دهند.

این در حالی است که افغانستان هنوز یکی از کشورهای است که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت در آن بلند است و دلیل آن هم این است که مردم به خدمات صحی در سراسر کشور دسترسی ندارند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!