Connect with us

اخبار ویژه

مردم: غنی باید محاکمه شود

Published

 on

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۰)

شماری از باشندگان شهر کابل خواهان برگشتاندن محمد اشرف غنی رییس جمهوری پیشین به کشور شدند.

این باشندگان غنی را به «خیانت ملی» متهم می‌کنند و می‌گویند که او با پشت پا زدن به توافق سیاسی، مردم افغانستان با سرنوشت مبهم قرار داده است.

غنی و تیم اش کشور را پس از آن ترک کرد که طالبان یک روز پیش به دروازه های کابل رسیدند. گفته میشود که غنی با چندین چرخبال وارد عمان شدند.

با این حال شماری از باشنده گان کابل می‌گویند که غنی باید دادگاهی شود.

احمد ناصر یکی از باشندگان کابل میگوید: “رییس جمهور پیشین دزدانه فرار کرد. به جای اینکه مشوره کند و با امارت اسلامی به توافق برسد کشور را ترک کرد.”

شاه آغا یک باشنده دیگر کابل میگوید:” به همه مردم معلوم است که در ۲۰ سال گذشته همه آنها دزد بودند و قاچاقبر، تمام آنها فرار کردند.”

این باشندگان از کشوری که محمد اشرف غنی به آن پناه برده، و جامعه جهانی می‌خواهند که رییس جمهوری پیشین را برای تصفیه حساب دوباره به کشور برگرداند.

این باشندگان مدعی اند که غنی پول نقد را نیز به تاراج برده است.

منصور باشنده کابل میگوید:” محمد اشرف غنی را باید پولیس انترپول برگرداند و جواب خیانت های که در حق مردم انجام داده اند پاسخگو شود.”

توریالی باشنده کابل میگوید:” نظام برای ما مهم است. طالبان نیز باید برای دشمنان اجازه ندهند که خیانت کنند.”

با این حال شماری دیگری از باشندگان از طالبان می‌خواهند که بیشتر روی دولت سازی و تامین امنیت تمرکز کرده و برنامه های خود را با مردم شریک سازند.

احمد فواد باشنده کابل میگوید:” مردم به تشویش اند. خواست ما از طالبان این است که برای دولت سازی و تامین امنیت تلاش کرده و برنامه های خوده شریک کند.”

اخبار ویژه

یک ایرانی به اتهام برنامه‌ریزی حمله با مواد کیمیایی در آلمان دستگیر شد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

پولیس آلمان روز یک‌شنبه (۱۸ جدی) اعلام کردند یک شهروند ایرانی را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله کیمیایی شناسایی و دستگیر کردند.

این مظنون در شهرک کاستروپ-روکسل در منطقه روهر در ایالت نوردراین-وستفالن دستگیر شده است.

به نقل از رسانه‌های آلمان پولیس نیمه‌شب وارد محل زندگی او شدند زیرا «اطلاعات مشخصی» به دست آورده بودند.

پولیس در یک بیانیه مطبوعاتی گفته است که افسران اعزام شده محل سکونت این مرد ۳۲ ساله را برای یافتن «مواد سمی» تفتیش کرده و از این خانه مواد سیانید و ریسین به دست آوردند.

به اساس گزارش‌ها مقدار این مواد اعلام نشد. اما هر دو ماده به شدت سمی و کشنده هستند.

آلمان در سال‌های اخیر مورد حملات متعددی قرار گرفته است. پنج سال پیش، پلیس آلمان یک مرد تونسی و همسرش را به اتهام برنامه‌ریزی برای اقدام به حمله بیولوژیکی با استفاده از ماده زهری رایسین به نام گروه داعش دستگیر کرد. آنها بعداً مجرم شناخته شدند و به ترتیب به ١٠ و ٨‬ سال زندان محکوم شدند.

Continue Reading

اخبار ویژه

سازمان جهانی صحت از نوع جدید ویروس کرونا با بیش‌ترین سرایت هشدار داد

Published

on

(Last Updated On: جدی ۱۸, ۱۴۰۱)

سازمان جهانی صحت هشدار می‌دهد که یک زیر سویه جدید کرونای اُمیکرون به نام XBB.1.5 با بیش‌ترین سرایت شناسایی‌شده است.

در حال حاضر اطلاعات چندانی درباره این زیرسویه جدید در دست نیست، اما برخی از تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهد که این زیرسویه ممکن است از زیرسویه‌های پیشین کرونای اُمیکرون قابل سرایت بیش‌تر داشته باشد.

ماریا وان کرکوف، مدیر فنی کووید-۱۹ در سازمان جهانی صحت در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نگران برتری رشدی زیرسویه XBB.1.5  هستیم.»

دانشمندان هنوز نمی‌دانند آیا این زیرسویه باعث مریضی شدیدتری می‌شود یا به پیامدهای جدی‌تری مانند «کووید درازمدت» می‌انجامد یا خیر.

همچنین محققان در حال بررسی درباره میزان حفاظت ناشی از واکسین‌ها در برابر XBB.1.5 هستند. آن‌ها می‌گویند واکسین یادآور دوظرفیتی از نوع (mRNA) هنوز بهترین راه برای حفاظت در برابر این زیرسویه است.

Continue Reading

اخبار ویژه

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد

Published

on

(Last Updated On: قوس ۲۸, ۱۴۰۱)

ارجنتاین قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ شد و لیونل مسی سرانجام به آرزوی دیرین خود فتح جام جهانی رسید.

بازی نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شام یک‌شنبه، ۱۸ دسامبر، در استدیوم لوسیل قطر آغاز شد و تبدیل به یکی از بهترین بازی‌های تاریخ جام جهانی فوتبال شد که در نهایت تیم ملی فوتبال ارجنتاین پس از ۳۶ سال توانست به قهرمانی برسد.

در آغاز ارجنتاین بازی را قدرتمند آغاز کرد و با گول مسی از روی نقطه پنالتی و گول آنخل دیماریا با دو گول از حریف پیش افتاد.

اما این پایان کار نبود و بازیکن فرانسوی کیلیان امباپه ۲۳ ساله در سه دقیقه یکبار از روی نقطه پنالتی و مرتبه بعد با شوتی، همه معادلات را به هم ریخت و بازی را به تساوی کشاند و بازی را به وقت‌های اضافه برد.

اما در وقت‌های اضافه لیونل مسی بار دیگر دروازه فرانسه را باز کرد؛ اما امباپه نیز دست بردار نبود و این‌بار با یک ضربه پنالتی برای بار دوم در جریان بازی دروازه ارجنتاین باز کرد.

درنهایت با این اوصاف بازی به ضربات پنالتی رفت و سرانجام مسی و ارجنتاین  قهرمان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر شدند.

در پایان جام، انزو فرناندز بهترین بازیکن جوان جام، لیونل مسی بهترین بازیکن جام، املیانو مارتینز بهترین گول‌کیپر جام و کیلیان امباپه آقای گل جام لقب گرفتند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!