Connect with us

اخبار ویژه

مردم: غنی باید محاکمه شود

منتشر شده

در

(Last Updated On: اسد ۲۶, ۱۴۰۰)

شماری از باشندگان شهر کابل خواهان برگشتاندن محمد اشرف غنی رییس جمهوری پیشین به کشور شدند.

این باشندگان غنی را به «خیانت ملی» متهم می‌کنند و می‌گویند که او با پشت پا زدن به توافق سیاسی، مردم افغانستان با سرنوشت مبهم قرار داده است.

غنی و تیم اش کشور را پس از آن ترک کرد که طالبان یک روز پیش به دروازه های کابل رسیدند. گفته میشود که غنی با چندین چرخبال وارد عمان شدند.

با این حال شماری از باشنده گان کابل می‌گویند که غنی باید دادگاهی شود.

احمد ناصر یکی از باشندگان کابل میگوید: “رییس جمهور پیشین دزدانه فرار کرد. به جای اینکه مشوره کند و با امارت اسلامی به توافق برسد کشور را ترک کرد.”

شاه آغا یک باشنده دیگر کابل میگوید:” به همه مردم معلوم است که در ۲۰ سال گذشته همه آنها دزد بودند و قاچاقبر، تمام آنها فرار کردند.”

این باشندگان از کشوری که محمد اشرف غنی به آن پناه برده، و جامعه جهانی می‌خواهند که رییس جمهوری پیشین را برای تصفیه حساب دوباره به کشور برگرداند.

این باشندگان مدعی اند که غنی پول نقد را نیز به تاراج برده است.

منصور باشنده کابل میگوید:” محمد اشرف غنی را باید پولیس انترپول برگرداند و جواب خیانت های که در حق مردم انجام داده اند پاسخگو شود.”

توریالی باشنده کابل میگوید:” نظام برای ما مهم است. طالبان نیز باید برای دشمنان اجازه ندهند که خیانت کنند.”

با این حال شماری دیگری از باشندگان از طالبان می‌خواهند که بیشتر روی دولت سازی و تامین امنیت تمرکز کرده و برنامه های خود را با مردم شریک سازند.

احمد فواد باشنده کابل میگوید:” مردم به تشویش اند. خواست ما از طالبان این است که برای دولت سازی و تامین امنیت تلاش کرده و برنامه های خوده شریک کند.”

اخبار ویژه

برنامه جهانی غذا: مجبوریم کمک غذایی به دو میلیون افغان نیازمند را قطع کنیم

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۱۴, ۱۴۰۲)

برنامه جهانی غذا می‌گوید به دلیل کاهش شدید بودجه، مجبور شده توزیع جیره غذایی را برای دو میلیون نفر دیگر در افغانستان در ماه روان قطع کند.

این سازمان در ماه‌های گذشته نیز به همین دلیل، پیوسته کمک غذایی به میلیون‌ها افراد نیازمند در افغانستان را کاهش داده است.

سخنگوی برنامه جهانی غذا گفته است عملیات کمک این سازمان در افغانستان با یک میلیارد دالر کسری بودجه مواجه است.

با کاهش بیشتر بودجه، اکنون این نهاد کمک‌رسان، کمک غذایی خود به ده میلیون افغان را متوقف کرده است.

سازمان ملل، عدم تمایل کشورهای تمویل کننده برای کمک به افغانستان، محدودیت‌ها بر کار وتحصیل دختران و زنان خوانده شده و ظاهراً دلیل دخالت امارت اسلامی در کمک‌های بشری را از دلایل دیگر قطع این کمک‌ها عنوان کرده است.

Continue Reading

اخبار ویژه

قوماندان گروه واگنر در سقوط طیاره جان باخت

Published

on

(Last Updated On: سنبله ۲, ۱۴۰۲)

جت شخصی متعلق به «پریگوژین» قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در نزدیکی مسکو سقوط کرد.

به نقل از خبرگزاری تاس، شامگاه چهارشنبه، جت شخصی متعلق به پریگوژین، قوماندان واگنرها در نزدیکی مسکو سقوط کرد که در نتیجه آن، ۱۰ نفر جان باختند.

ولادیمیر روگوف، یکی از اعضای اداره منطقه‌ای زاپوروژیا گفت که افراد نزدیک به پریگوژین، مرگ او و دیمیتری اوتکین بنیانگذار گروه واگنر را تأیید کردند.

اداره هوانوردی ملکی روسیه اعلام کرد که پریگوژین، قوماندان گروه نظامی خصوصی واگنر در فهرست مسافران طیاره‌ی شخصی بود که در شمال مسکو سقوط کرد.

وبسایت نظامی ریبار گزارش داد که اطلاعات درباره حضور قوماندانان واگنر در میان مسافران طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو هنوز تایید نشده است.

وبسایت روسی ریدووکا نوشته است که:«ممکن است پریگوژین فقط به دلایل امنیتی نام خود را به عنوان مسافر در طیاره ثبت کرده و سوار طیاره‌ی دیگری شده باشد.

وزارت وضعیت اضطراری روسیه اعلام کرد که اجساد 8 مسافر طیاره‌ی سقوط کرده در شمال مسکو پیدا شد.

برخی از رسانه‌های روسیه گزارش دادند که احتمالا یوگنی پریگوژین در یک طیاره‌ی دوم حضور دارد که در مسکو فرود آمده است.

مطابق با ویدیوهای منتشر شده در فضای مجازی، یک طیاره‌ی امبرائر متعلق به پریگوژین در ولایت تور و در ۱۵ کیلومتری میدان هوایی نظامی خوتیلوو سقوط کرده است.

گفته می‌شود که این طیاره حامل ۳ خدمه و ۷ مسافر بوده است.

در همین حال، شبکه بی‌بی‌سی مدعی شد رییس واگنرها در حادثه سقوط هواپیما جان باخته است.

Continue Reading

اخبار ساحوی

عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان بازداشت شد

Published

on

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۲)

پولیس پاکستان روز شنبه عمران خان، صدر اعظم سابق این کشور را در خانه اش در شهر لاهور در شرق این کشور دستگیر کرد. این دومین بار است که رهبر مخالفان در سال جاری بازداشت می‌شود.

به گزارش اسوشیتدپرس، اوایل روز شنبه، محکمه خان را در یک قضیه اختفای دارایی مجرم شناخته و حکم حبس را صادر کرد که ممکن باعث منع فعالیت‌های سیاسی او شود. محکمه اسلام آباد پس از محکوم کردن عمران خان، حکم بازداشت را صادر و پولیس در لاهور به سرعت او را از خانه اش به پایتخت پاکستان منتقل کرد.

این یک ضربه تازه به تلاش خان برای بازگشت به قدرت است. از زمان برکناری وی از قدرت در یک رأی عدم اعتماد در پارلمان در اپریل ۲۰۲۰، خان با بیش از ۱۵۰ قضیه حقوقی، از جمله چندین مورد اتهام فساد، تروریزم و تحریک مردم به خشونت در اعتراضات مرگبار در ماه می مواجه شده است. طی این اعتراضات، حامیان خان به اموال دولتی و نظامی در سراسر کشور حمله کردند.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2022 Ariana News. All rights reserved!